نشست اعضای شورای هماهنگی خانه سازمان های غیر دولتی استان با اصحاب رسانه، نشریات و خبرگزاری های استان

 

 

خانه سازمان های غیر دولتی استان مرکزی در تاریخ ۱۴/۶/۹۷ روز چهارشنبه ساعت ۹ نشستی را با حضور تمام نشریات و خبرگزاری های استان در محل خانه با دستور کار ثبت تغییرات اساسنامه خانه و کسب مجوز  شبکه منابع طبیعی و محیط زیست استان بعنوان اولین شبکه رسمی کشور برگزار نمود.  دراین نشست دبیر شورای هماهنگی خان سازمان های غیر دولتی استان مرکزی عنوان نمودند: سمن ها به هیچ عنوان به دنبال مسائل سیاسی نیستند، متاسفانه نگاه به نقش سازمان های مردم نهاد در کشور در حد زینت المجالس است، به این شکل که متولیان و دستگاه های مختلف تنها با افتخار گزارش دهند که جلسات و هم اندیشی ها با حضور سازمان های مردم نهاد برگزار شد، در حالی که هدف سمن ها مطالبه گری و تعامل است.

وی گفت: تاکنون دولت تدبیر و امید نگاهش این بوده که با سمن ها همکاری داشته باشد و ما از آن استقبال می کنیم. انصافا استان مرکزی در رابطه با مشارکت با سمن ها جزو استان های درجه اول است.

وی با اشاره به اینکه انتقادهایی درخصوص ناشناس بودن سازمان های مردم نهاد در میان مردم مطرح می شود، گفت: اکنون خانه درصدد است که در شهرستان ها با حضور سمن های شهرستانی حضور داشته باشد. یک نمونه از جنبه مردمی مثبت که سال گذشته در خانه سازمان های مردم نهاد استان اتفاق افتاد، این بود که دهیاری های دهستان های اطراف تالاب میقان و شوراهای اسلامی طی نامه ای در رابطه با مسائل و مشکلات تالاب بالاخص مشکل پشه ها از خانه سازمان های مردم نهاد کمک خواستند و خانه این قضیه را از طریق مطالبه گری از فرمانداری و متولیان پیگیری کرد که خوشبختانه کار به سمتی می رود که مشکلات این تالاب و دهستان های اطراف این تالاب حل شود.

وی با اشاره به اینکه از میان ۶ شبکه تخصصی خانه، شبکه محیط زیست تنها شبکه ثبت شده در خانه است، گفت: این شبکه برای اولین بار در سرتاسر کشور ثبت ملی شده است. این شبکه قبل از ثبت شدن نیز خدمات ارزنده ای در حوزه محیط زیست استان در مواردی همچون گازسوز کردن کوره های آجرپزی، گاز سوز کردن نیروگاه برق شازند، اعلام نظر در خصوص صنایع آلاینده، حضور در کارگروه کاهش آلودگی هوا و انتقال نظرات مردم و کارشناسان و غیره انجام داده است. نگاه کلی و اکولوژیکی به مناطق مختلف استان، همکاری با صنایع در چارچوب استانداردهای زیست محیطی در راستای افزایش اشتغال و افزایش درآمدزایی مردم استان و غیره بخشی از برنامه شبکه محیط زیست خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی است.

دبیر اجرایی خانه سازمان های مردم نهاد استان با انتقاد نسبت به تدوین آیین نامه خانه سازمان های مردم نهاد که توسط وزارت کشور در حال نهایی شدن است، گفت: ساختار حاکم بر سازمان های مردم نهاد در این آیین نامه ساختار کاملا دولتی است، بر اساس این آیین نامه دولت وقت امروز تشخیص می دهد کلیه سازمان های مردم نهاد بر همین اساس فعالیت داشته باشند، بنابراین اگر سازمان مردم نهادی نخواهد بر این اساس حرکت کند یا منتقد دولت وقت باشد، چون تمام اختیارات و تصمیم گیری بر اساس این آیین نامه در دست دولت است، جنبه انتقادی و مطالبه گری از سازمان های مردم نهاد سلب می شود.

در ادامه این نشست حمید بوالحسنی، نماینده سازمان های مردم نهاد در هیئت نظارت خانه گفت: خانه سازمان مردم نهاد  استان دارای ۶ شبکه تخصصی و یک نماینده از شهرستان های استان است که ۲ نفر از هر شبکه تخصصی، یک نماینده از شهرستان ها، رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک به همراه نماینده مجلس شورای اسلامی که بالاترین رای را در استان کسب کرده در هیئت امنای این خانه فعالیت دارند. 

 در ادامه رییس شورای هماهنگی خانه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی جناب آقای بادکوبه با بیان اینکه متاسفانه میزان مشارکت در کشور ما به کمتر از یک درصد یعنی ۸ دهم درصد رسیده است، گفت: سال گذشته اراک داری ۴۲ متکدی حرفه ای بود ولی هم اکنون این تعداد به ۱۵۲ متکدی حرفه ای رسیده است.

خانه سازمان های مردم نهاد که در حال حاضر به اختصار خانه نامیده می شود، موسسه ای به ثبت رسیده و قانونی است که با مجوز استانداری استان مرکزی حدود ۱۷ سال است در حال فعالیت است. خانه سازمان های مردم نهاد در توسعه مشارکت ها و فعالیت های مدنی نقش بسیار مهمی دارد به همین منظور ضرورت آن در کشور احساس شد و قرار است در ۳۰ استان کشور این خانه راه اندازی شود 

وی ادامه داد: بر اساس آمار وزارت کشور در حال حاضر بین ۱۵ الی ۱۹ هزار نفر در قالب سازمان های مردم نهاد در کشور در حال فعالیت هستند، در واقع بر اساس جمعیت کشور برای هر ۵ هزار نفر در کشور یک سازمان مردم نهاد در حال فعالیت است. با توجه به اعلام دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی ۳۷۵ سازمان مردم نهاد در استان فعالیت می کند، که بر اساس جمعیت یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفری استان به ازای هر ۳ هزار و ۸۶۶ نفر در استان یک سازمان مردم نهاد وجود دارد، این آمار نشان می دهد که در شاخص تعداد، استان مرکزی از شاخص کشوری بالاتر است . 

نماینده شورای هماهنگی خانه سازمان های مردم نهاد استان تصریح کرد: ساختار اولیه خانه سازمان های مردم نهاد در استان مجمع عمومی بود، که همه تشکل های دور هم جمع شده و از میان کاندیدها اعضای هئیت مدیره خانه را انتخاب می کردند، در برهه ای چون تعداد فعالان حوزه محیط زیست زیاد بودند و فعالانه در انتخابات شرکت می کردند، ایراد به خانه گرفته می شد که خانه متعلق به فعالان محیط زیست است. پس از مدتی تجربه نشان داد که باید ساختار هیئت امنایی جایگزین مجمع عمومی شود تا تمامی موسسات و شبکه های تخصصی امکان حضور در خانه را داشته باشند، بر این اساس حتی با اینکه تعداد سازمان های مردم نهاد شبکه علمی و کارآفرینی کم بود، این امکان را داشتند که نماینده در خانه سازمان های مردم نهاد داشته باشند . 

بادکوبه با بیان اینکه ساختار کنونی خانه هیئت امنایی است، گفت: نظارت بر عملکرد سازمان های مردم نهاد یک امر مهم است، به همین منظور اداره بازررسی و نظارت بر عملکرد سازمان های مردم نهاد با حضور بازرسان سازمان های مردم نهاد ثبت شده و در ساختار خانه ایجاد شد . 

سازمان مردم نهاد ثبت شده ای می تواند طبق ضوابط اساسنامه ای خود فعالیت کند و علاوه بر آن می تواند در شبکه تخصصی خود عضو شود و هیچ اجباری در عضویت خانه سازمان های مردم نهاد وجود ندارد، ولی در عین حال این سمن نمی تواند به عنوان نماینده سازمان های مردم نهاد حوزه خود در جلسات ارگان ها شرکت یا صحبت کند . 

وی تصریح کرد: شبکه های تخصصی خانه سازمان های مردم نهاد استقلال کامل خود را دارند و اصولا نمایندگان شبکه های تخصصی، شورای هماهنگی خانه سازمان های مردم نهاد را تشکیل می دهند و خانه حق دخالت در مسائل تخصصی شبکه ها را ندارد.

 بادکوبه ادامه داد: تنها استانی در کشور هستیم که نظارت بر عملکرد بخش های دولتی و مطالبه گری از آنها توسط نمایندگان خانه سازمان های مردم نهاد در حال اتفاق است،  بطوریکه این نمایندگان از ادارات دولتی، تمامی مراکز رفاهی، بیمارستان ها، درمانگاه ها، داروخانه ها، اورژانس جاده ای، دستگاه های خدمات رسان، سالن های ورزشی، سالن های غذا خوری و … بازرسی به عمل آورده و در صورت برخورد با  هر گونه مشکل و کاستی گزارشات را به عالی ترین مرجع استان یعنی معاون سیاسی و امنیتی استانداری اعلام خواهند کرد.

وی تاکید کرد: این جایگاه فقط با همدلی و تعامل خانه با مراکز دولتی و خصوصی بدست آمده است و هر شخص و گروهی بخواهد این جو دوستی، تعامل و همکاری را به هم بزند، آن را محکوم خواهیم کرد.

عضو شورای هماهنگی خانه سازمان های مردم نهاد استان گفت: متاسفانه میزان مشارکت در کشور ما کمتر از یک درصد یعنی هشت دهم درصد است در صورتیکه این عدد در کشورهای همسایه به بالای ۸ درصد رسیده است.

بادکوبه در پایان بیان کرد: خانه سازمان های مردم نهاد حضور موثری در استان دارد و تاکنون فعالیت ها و خدمات ارزنده ای را در حوزه های مختلف انجام داده است، بطوریکه برای اولین بار در سال گذشته یک کارتن خواب هم در شهر اراک وجود نداشت. سال گذشته ۴ هزار و ۳۸۰ نفر را به شلتری که توسط شهرداری به نماینده خانه واگذار شد، ارجاع دادیم، علاوه بر آن سر و سامان دادن به متکدیان اراک یکی دیگر از فعالیت های خانه سازمان های مردم نهاد است. سال گذشته اراک دارای ۴۲ متکدی حرفه ای بود ولی هم اکنون این تعداد به ۱۵۲ نفر رسیده است که خانه آنها را جمع آوری می کند و تحویل دادستانی می دهیم، ولی متاسفانه دادستانی از این متکدیان تعهد می گیرد و آنها را رها می کند. به نقل از خبرگزاری ایسنا

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2,534 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>