نشست تخصصی سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه بانوان با خانم دکتر فرهمندپور با مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده

 با همکاری خانه سازمان های غیردولتی استان و دفتر امور بانوان و خانواده استانداری نشست تخصصی با حضور مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده در روز سه شنبه مورخ ۲۸/۵/۹۳ در محل خانه سازمان های غیردولتی استان برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر آقاخانی گزارشی از فعالیت های خانه سازمان های غیردولتی و ۸ شبکه تخصصی سمن ها ارائه و بیان داشتند هدف اصلی سازمان های مردم نهاد را نشر آگاهی و گسترش آگاهی های عمومی دانستند و افزودند به صورت کاملا داوطلبانه در حال فعالیت هستند.          

   سرکار خانم فرجی مدیر کل امور بانوان و خانواده عنوان داشتند با توجه به سیاست های دولت مبنی بر استفاده از توان و ظرفیت سازمان های مردم نهاد در بخش های مختلف به ویژه حوزه بانوان، در حال حاضر ۸ کمیته تخصصی در ذیل کارگروه بانوان و خانواده تشکیل شده که در همه آن ها بانوان فعال در حوزه های مختلف غیردولتی در کنار بخش دولتی حضور دارند و ارتباطات خوب و گسترده ای در این خصوص شکل گرفته است. ایشان افزودند استان مرکزی تنها استانی است که سازمان های غیردولتی آن به شکل کاملا ملموس در همه کارگروه ها به ویژه بانوان حضور فعال دارند.                                                          

در ادامه جلسه نمایندگان از سازمان های مردم نهاد در حوزه های محیط زیست و سلامت، اجتماعی، خیریه، فرهنگ و هنر، پیشگیری از آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد، معلولین، موارد زیر را عنوان نمودند:    

–     تشکیل خانه های فرهنگ در راستای فرهنگ سازی و گسترش آگاهی های عمومی در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی 

–     توجه جدی به مقوله ورزش، نشاط اجتماعی، اشتغال زایی و امنیت شغلی برای جامعه هدف به ویژه بانوان سرپرست خانوار

–   ساماندهی مد و لباس

– توجه ویژه به بیماران خاص و قشر معلول جامعه ( ناشنوایان، نابینایان، معلولین ذهنی، جسمی حرکتی و آموزش های لازم در راستای بازتوانی آنان و فراهم نمودن فرصت های مناسب شغلی و اجتماعی برای آنان

– بازنگری قانون بیمه برای بانوان شاغل و حق عائله مندی برای بانوان و تسهیلات ویژه برای معلولین، بیمه زنان خانه دار،

–  فراهم نمودن مکان های فرهنگی و اجتماعی برای گذران اوقات فراغت اقشار مختلف بانوان

در ادامه سرکار خانم دانشمند کارشناس مسئول امور اجتماعی استاندار عنوان داشتند در حال حاضر سازمان های مردم نهاد استان در سطح کشور از رتبه خوبی برخوردار هستند و تا کنون اقدامات بسیار خوبی در این حوزه صورت پذیرفته است.


دکتر فرهمند پور از فعال بودن خانه سازمان های غیردولتی در سطح استان مرکزی ابراز خرسندی نمودند و عنوان داشتند در حال حاضر شبکه سازی در حوزه سازمان های مردم نهاد جزء برنامه های حوزه سازمان های مردم نهاد وزارت کشور است. ایشان افزودند در حوزه بانوان مشکلات بسیاری وجود دارد که نیاز به بسته ای شامل موضوعات  فرهنگی، اشتغال، سلامت، آموزش، امنیت اقتصادی، حمایت های  اجتماعی و مدنی و موارد مرتبط با بانوان باشد احساس می شود و تلاش گردد تا به جای پرداختن به کمیت ها به کیفیت امور توجه بیشتری شود. در حال حاضر نیاز به برنامه هایی داریم که رشد متناسب مردان و زنان جامعه را در کنار هم داشته باشد. یکی از راه حل هایی که می توانیم بسیاری از مشکلات جامعه را کاهش و نشاط اجتماعی را میان بخش های مختلف اجتماعی به ویژه بانوان افزایش دهیم تشویق مردم به مشارکت های اجتماعی و مدنی به ویژه در حوزه سمن ها می تواند موثر و راه گشا باشد. ایشان یکی از وظایف مهم سمن ها در دنیا گسترش آگاهی های عمومی دانستند و از همه خواستند تا از تجربیات جهانی با الگوهای ایرانی اسلامی استفاده نمایند.     

                                       


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1,712 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>