نشست هم اندیشی شبکه محیط زیست استان مرکزی و مدیرکل امور اجتماعی استانداری مرکزی با حضور مدیر کل اداره حفاظت محیط

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اخبار زمین نشست هم اندیشی شبکه محیط زیست استان مرکزی و مدیرکل امور اجتماعی استانداری مرکزی با حضور مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست و مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری برگزار شد.

دکتر سیاوش  آقاخانی رئیس شبکه منابع طبیعی و محیط زیست استان مرکزی ضمن تقدیر از برگزاری جلسه ، مصوبات گذشته فی مابین را یادآور شد و خواستار اجرای قوانین مربوط به حقوق سمنها در استان و همچنین امضای تفاهم نامه سه جانبه ای برای پیگیری مصوبات جلسات شد.

در ادامه مواردی توسط نمایندگان سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی استان مرکزی بیان شد. از جمله موارد اشاره شده می توان به  عدم تهیه پکیج های فرهنگی و آموزشی مناسب برای گرو های سنی مختلف توسط ادارات تخصصی ، نبود پاسگاه محیطبانی در منطقه نوبران ساوه ، نیاز به آموزش و توانمند سازی اعضای سمنها ،  مشکلات ناشی ازوجود سدهای آبخیزداری و جهادی در سطح استان , افزایش صنایع آب بر در استان ، عدم دعوت سمنهای شهرستانی در کاگروه های تخصصی مربوطه اشاره کرد.

 حسینعلی ابراهیمی کارنامی نیز ضمن اظهار خرسندی از برپایی این دست جلسات گفت : تمامی موارد ذکر شده در جلسه بر اساس چارچوب قانونی پیگیری و اجرا خواهد شد.

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان مرکزی بیان داشت : با توجه به این نکته که سمنها، غیر انتفاعی و دلسوز بخش های مرتبط هستند و اداره کل محیط زیست هم با کمبود نیروی انسانی مستعد برای اقدامات مناسب مواجه است، امور و پروژه ها برابر مفاد قانونی به شبکه منابع طبیعی و محیط زیست استان واگذار خواهد شد.

یوسف یوسفی مدیر کل اداره منابع طبیعی نیز با استقبال از بیشتر شدن همکاری ها در راستای پیشبرد اهداف مشترک بیان گفت: محور کاری اداره کل منابع طبیعی استان مرکزی در پنج حوزه می باشد که یکی از حوزه ها مربوط به تعامل و جلب مشارکت مردم و سمنها می باشد، لذا سعی شده از ظرفیت های مردمی وسمنها به عنوان همیاران منابع طبیعی استفاده گردد.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری نیز در پایان ضمن جمع بندی نموده مباحث بیان کرد: این جلسات هم اندیشی به نوبه ی خود کارگاه آموزشی برای همه ی ماست.

فتح آبادی مباحث خود را در دوبخش تغیرات اقلیم و فعالیت سمنها تقسیم کرد. تغیرات اقلیم در دوسطح خرد و کلان می باشد که یکی از مهم ترین آنها تغییر در پراکنش و میزان بارندگی وایجاد خشکسالی و کمبود آب است. با توجه به کمبود آب در کشور و استان باید از اتلاف منابع آب جلوگیری صورت گیرد و الگوی کشت دربخش کشاورزی تغییر کند.

وی افزود: کشور ما درگذشته یک کشوربازرگانی و تجاری بوده است که متاسفانه از سال  ۵۷ وارد بخش کشاورزی به صورت گسترده شده که باعث اتلاف آب و استفاده ۷۰ درصدی آب در این بخش گردیده است لذا باید از تکنولوژی برای صرفه جویی در مصرف آب استفاده شود.

فتح آبادی اذعان کرد خط مشی باید در سطح ملی برای کمبود آب تعیین و ماموریت هر یک از دستگاههای اجرایی مشخص و سند راهبردی تعیین گردد. در بخش دوم سخنان خود از شبکه محیط زیست استان خواستند که پیگیر ثبت شبکه ملی محیط زیست در کشور باشد تا در آینده بتوانیم پارلمان محیط زیست در کشور داشته باشیم.

این نشست مصوباتی نیز به همراه داشت که به اهم آن اشاره می شود :

  • پکیج های فرهنگی و آموزشی توسط ادارات مربوطه تهیه شود.
  • پیشنهاد و پیگیری تعلق پنج درصد از هزینه جرایم زیست محیطی برای فرهنگ سازی در این حوزه صورت گیرد.
  • پنج امتیاز فرمانداران شهرستان ها در ارزیابی عملکرد سالانه در حوزه اجتماعی توسط سمنهای شهرستانی تعیین شود.
  • تفاهم نامه فی مابین شبکه ودستگاههای اجرایی تخصصی صورت گیرد.
  • جلسات بعدی هم اندیشی در شهرستان ها تشکیل گردد.
  • سهم مدرسه محیط زیست در استان پیگیری شود.
  • برگزاری کارگاههای آموزشی مجازی برای اعضای تشکلها صورت گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

3,956 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>