قوانین مالیاتی مربوط به سازمان های مردم نهاد

قوانین مالیاتی مربوط به سازمان های مردم نهاد

• فصل ششم موضوع بند “ط” ماده ۱۳۹ آیین نامه اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۸۰، به نحوه معافیت مالیاتی سازمان های مردم نهاد(غیردولتی) خیریه ای، اشاره دارد.

در ماده ۶ فصل ششم موضوع معافیت بند “ط” ماده ۱۳۹، تصریح شده است :

“موسسات خیریه و عام المنفعه در صورتی می‌توانند از معافیت مالیاتی این بند استفاده نمایند که واجد شرایط زیر باشند:

الف- موسسه رسما تحت یکی از عناوین فوق به ثبت رسیده و غیر انتفاعی بودن ان نیز در اساسنامه تصریح شده باشد.

ب- کمک ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی آنها به موجب اساسنامه به مصارف امور یاد شده در بند “ح” ماده ۱۳۹ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم- مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ برسد و این امر توسط سازمان امور مالیاتی کشور طبق مواد (۷)الی(۹) این آیین نامه تایید شود.

ج- اساسنامه آن ها صریحا متضمن این موضوع باشد که موسسان و وابستگان طبقات اول و دوم آنان، موضوع ماده ۱۸ این قانون و هیات امنا و مدیران آنها مبادرت به انجام معامله با موسسه ننماید.

د- اساسنامه موسسه صریحا حاکی از این باشد که موسسان یا صاحبان سرمایه حق هیچ گونه برداشت و یا تخصیص از محل کمک ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی را ندارندو بعد از انحلال، دارایی موسسه به سازمان بهزیستی کشور یا یکی از موسسات دولتی و یا موسسات خیریه و عام المنفعه دیگر واگذار گردد. ”

• فصل هفتم موضوع بند “ی” ماده ۱۳۹ آیین نامه اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۸۰، با استفاده از عبارت تشکل های غیردولتی به نحوه معافیت مالیاتی سازمان های مردم نهاد به شرح ذیل اشاره دارد:
” مجامع حرفه ای، احزاب و انجمن ها و تشکل های غیر دولتی مکلفند مجوز صادر شده از مراجع ذیربط را جهت استفاده از معافیت مقررموضوع بند”ی” ماده مذکور به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم نمایند.”

نحوه استفاده از معافیت مالیاتی :
سازمان های مردم نهاد پس از اخذ پروانه فعالیت و ثبت حقوقی ، جهت استفاده از معافیت مالیاتی باید به دفاتر سازمان امور مالیاتی مربوطه مراجع نموده و اقدام به تسلیم اظهار نامه مالیاتی نمایند. پس از تسلیم اظهار نامه مالیاتی به همراه مدارک مثبته دال بر فعالیت عام المنفعه و غیر انتفاعی مثل اساسنامه و پروانه و سند ثبت سازمان، کارشناسان سازمان امور مالیاتی پس از بررسی و تایید فعالیت غیردولتی و عام المنفعه و غیر انتفاعی سمن، نسبت به صدور معافیت مالیاتی برای سازمان مردم نهاد اقدام می گردد.

نکته مهم:

عدم مراجعه سمن به دفاتر امور مالیاتی و عدم تسلیم اظهار نامه مالیاتی به منزله تخلف تلقی شده و منجر به تعیین بدهی برای سمن از سوی دفاتر امور مالیاتی خواهد شد. لذا سازمان های مردم نهاد جهت استفاده از معافیت مالیاتی حتما باید نسبت به ارایه اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.

به استناد بند ط ماده ۱۳۹ قانون مالیاتهای مستقیم کمک ها و هدایای دریافتی و غیرنقدی موسسات خیریه و عام المنفعه که به ثبت رسیده اند، مشروط به اینکه بر حسب اساسنامه آنها صرف امور مذکور در بند (ح) این ماده قانونی شود و سازمان امور مالیاتی کشور، بر درآمد و هزینه های آن ها نظارت کند از پرداخت مالیات معاف است. جهت برخورداری از تسهیلات معافیت مالیاتی بایستی شرایط ذیل از طرف موسسات مذکور رعایت شود در غیر این صورت مشمول مالیات خواهند بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2,708 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>