نشست تخصصی کشاورزی ارگانیک با محوریت روستای زیستی در استان مرکزی با حضور دکتر خاکپور و جمعی از مسئولین و فعالین بخش کشاورزی ، محیط زیست و منابع طبیعی در خانه سازمان های غیردولتی استان مرکزی برگزار شد.

سرکار خانم خاکپورفعال در بخش کشاورزی ارگانیک و محصولات سالم و صادرکننده محصولات ارگانیک در ایران و احداث کننده ۲ روستای ارگانیک در ایران

ایشان رهیافت کشاورزی ارگانیک را ترکیبی از روش های علمی و مدرن امروزی با روش های سنتی عنوان و اهداف کشاورزی ارگانیک را افزایش حاصلخیزی طولانی مدت خاک، کنترل آفات و بیماری ها، بدون هیچ گونه آسیب های زیست محیطی و استفاده مجدد از منابع در دسترس کشاورزان عنوان داشتند. ایشان افزودند یکی از دلایلی عدم توجه به کشاورزی ارگانیک، نبود بازار مناسب برای این محصولات می باشد. ایشان صداقت را اصل اولیه کار دانستند و عنوان داشتند قانون باید در مقابل افراد سودجو قرار گرفته و آنان را مجازات نمایند.

 

دکتر داوری عضو رئیس کارگروه بین الملل خانه :

یکی از دلایل اصلی دنبال نکردن تولید محصولات سالم را نگرانی از نبود بازار فروش دانستند که با ایجاد یک روستای زیست بومی به عنوان پایلوت با توجه به معیار فرهنگی- معنوی، اجتماعی و بوم شناختی می توانیم در این زمینه اقدامات موثری انجام دهیم . ایشان ۳ هدف اصلی از ایجاد روستای زیست بومی را سازگاری با طبیعت،  حمایت از فقرا با توانمند سازی آنان و حمایت از زنان از طریق قدرت دادن به آنان با حمایت از محصولات تولیدی بانوان و کاهش واگذاری امور پرزحمت به آنان با حفظ اصول پایدار و تلاش در جهت ارتقاء فرهنگ استفاده از محصولات ارگانیک دانستند.

دکتر سیاوش آقاخانی رئیس شبکه منابع طبیعی و محیط زیست :

ایشان هدف اصلی از تشکیل این جلسه را همکاری همه بخش ها در ایجاد یک روستای زیستی با همه معیارهای تعریف شده دانستند و افزودند این مهم تنها با همکاری همه بخش های دولتی و غیردولتی امکان پذیر خواهد بود. از آنجاییکه این موضع یکی از دغدغه های جهاد کشاورزی است باید تلاش نماییم  با توجه به ظرفیت های موجود در جهاد کشاورزی، نظام مهندسی کشاورزی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و به ویژه سازمان های مردم نهاد استان استفاده نموده تا به عنوان قطب اصلی تولید محصولات ارگانیک در سطح کشور مطرح گردیم.

 

آقای احمدی مشاور جهاد کشاورزی

طبق برنامه پنجم توسعه و الزامات موجود در بخش کشاورزی، در پایان این برنامه مصرف کودهای زیستی و آلی باید معادل ۵۰ درصد مصرف کودهای شیمیایی شود. ایشان افزودند این موضع باید به صورت ترویجی پیگیری شود و مجموعه جهاد، آموزش های ترویجی را آغاز نموده است ما باید تلاش نماییم تا مشکلات موجود در زیر ساخت های اجتماعی را برطرف نماییم.

 

جناب آقای بیگلویی ریاست محترم کمیسیون آب و کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن

شکل گیری روستای ارگانیک می تواند نقش به سزایی از لحاظ گردشگری و اقتصادی داشته باشد. ولی باید به صورت کارشناسی روستای مناسبی انتخاب و سعی نماییم به اراک نزدیک و دارای زیرساخت های لازم باشد. ما آمادگی داریم تا به عنوان بازریی توانان در کنار مجموعه باشیم و صدا و سیما نیز می تواند نقش مهمی در فرهنگ سازی و معرفی محصولات ارگانیک ایفا نماید.

 

جناب آقای مهندس نعیمی ریاست محترم نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

بخش عمده تولید محصولات سالم به نهاده ها برمی گردد و به جرات می توان گفت متغیرترین بخش در تولید محصولات سالم می باشد. ایشان عنوان داشتند ما از ظرفیت قانون غافل شده ایم که بر اساس ماده ۶ (تبصره ۱) قانون افزایش بهره وری در سال ۸۹ ، وزارتخانه های مرتبط موظفند ظرف مدت ۶ ماه از تصویب قانونف استانداردهای مرتبط را تدوین نمایند. ایشان عنوان داشتند در بخش بازرسی تولید، متولی وجود ندارد و کسی پاسخگو نیست و باید به صورت جدی پیگیری شود. ایشان همچنین پیشنهاد نمودند تا شبکه توزیع نهاده ها تشکیل شود.

نماینده انجمن ارگانیک

ایشان پیشنهاد نمودند شرکت گواهی دهنده معتبر در سطح استان تشکل شود.

 

آقای یوسفی مشاور اقتصادی استاندار

ایشان خاطرنشان نمودند تلاش شود این گونه اقدامات بر اساس مستندات بالادستی صورت پذیرد تا کار قانونمند گردد. ایشان با اشاره به سیاست کلی اقتصاد مقاومتی بیان داشتند که به حوزه های اقتصاد، بهره وری، امنیت غذایی و کوچک سازی دولت اشاره شده که می تواند مبنای این اقدام ارزشمند قرار گیرد و باید سعی شود کلیه فاکتورها لحاظ گردد. افزودند باید مدلی منطقی تهیه و دلایل اجرای طرح و چگونگی رفع مشکلات موجود و هدف اصلی طرح ارائه شود  و نیازمند این است وظایف هر بخش به صورت جداگانه مشخص شود.

 

در پایان این جلسه مقرر گردید کمیته ای تخصصی تشکیل تا با ارائه یک مدل منطقی و دلایل توجیهی طرح بتوانیم به هدف اصلی ایجاد یکی روستای ارگانیک برسیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

3,956 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>