نشست تخصصی اعضای شبکه معلولین استان با حضور مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و مدیر کل بهزیستی

نشست تخصصی اعضای شبکه معلولین استان با حضور مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و مدیر کل بهزیستی در روز چهارشنیه مورخ ۲۰ خرداد ماه در اداره کل بهزیستی استان برگزار شد.

مدیر کل بهزیستی استان عنوان داشتند سازمان های مردم نهاد به عنوان حلقه واسط میان دولت و مردم و  تهسیل کننده بسیاری از امور هستند که از توان دولت خارج هست و ما به توان تحصصی و اجرایی این بخش از اجتماع نیازمند هستیم . ایشان با اشاره به وظایف سازمان عنوان داستند بیش از ۱۰۰ عنوان پست سازمانی برای این اداره کل تعریف شده که به دلیل خجم بالای امور حضور مشارکتهای مردمی بسیار لازم و ضروری می باشد که در قالب طرخ و پروژه واگذاری امور انجام میشود.

دکتر آقاخانی مدبر عامل خانه بیان نمودند دفتر امور اجتماعی استانداری برنامه زمانی برای برگزاری سلسله جلسات تخصصی سازمان های مردم نهاد با دستگاه های مرتبط استان تدوین نموده تا مشکلات موجود در این حوزه به صورت تخصصی و با حضور متولیان این امرپیگیری شود و از این اقدام مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استان تشکر نمودند. ایشان با اشاره به قانون جامع معلولین، پیگیری بند بند قانون مذکوررا  توسط سمن های حوزه معلولین به عنوان چشم ناظر بر عملکرد دستگاه های دولتی تاکید نمودند.ایشان با اشاره به نگاه مشارکتی، اجرای امور میان سمن ها و بخش دولنی تنها  با حمایت ویژه دفتر امور اجتماعی و فرهنگی خواهد بود . ایشان همچنین افزودند در این حوزه نباید به دنبال کمک هاب دولتی باشیم بلکه الویت باید به سمت جذب مشارکت های مردمی باشد و دولت تنها باید تسهیل کننده امور باشد.  

آقای فتح آبادی نیز بیان داشتند باید یک نگرش سیستمی به نیازهای معلولین داشته باشیم و به صورت یک بخشی به مشکلات پرداخته نشود و کلیه نیازهای معلولین در حوزه های اجتماعی، ورزش، نشاط، سلامت جسمی و روانی مورد توجه قرار گیرد.  ایشان با تاکید به  تعامل و همفکری هدفمند بین شبکه و بهزیستی افزودند که در این حوزه باید به دنبال مطالبه گری و پیگیری حقوق معلولین باشید و سازمان بهزیستی و دستگاه های مرتبط موظف به پاسخگویی هستند ونظارت امور به صورت تخصصی به سازمان های مردم نهاد واگذار شود.

در این جلسه اعضای شبکه موارد و مشکلات موجود و راهکارهای پیشنهادی خود را در قالب موارد زیر مطرح نمودند:

–          مناسب سازی اماکن و وسایط نقلیه عمومی

–          بیمه معلولین

–          حمایت های مادی و معنوی و اختصاص وام اشتغال ، یارانه و … به مددجویان با توجه به  الویت ها

–          توجه به مقوله آموزش و سلامت روحی معلولین و نشاط آنان

–          تهیه بانک اطلاعاتی از کلیه مددجویان

–          تعامل با اوقاف و جذب و هدایت خیرین و موقوفات در حوزه معلولین

–          برگزاری جلسات مستمر با دستگاه های تخصصی با حضور مسئولین در موسسات به جهت آشنایی با فعالیت ها و چالش های پیش روی آنان

–          استفاده از ظرفیت و توان تخصصی فعالین این حوزه به عنوان مشاور

–          شناسایی معلولین و نیازسنجی آن ها با مشاوره شبکه معلولین انجام پذیرد.

مصوبات جلسه :

–          مصوب شد هر دو ماه یک بار جلسات مشترک شبکه با بهزیستی و دستگاه های تخصصی بر گزار شود .

–          جلسه ای تخصصی برای پیگیری مناسب سازی اماکن  با حضور اعضای شورا، شهرداری، بهزیستی و استانداری برگزار شود.

–          مقرر شد بهزیستی اقدام قانونی برای استفاده از توان شبکه معلولین به عنوان مشاور را پیگیری نماید.

–          بازدیدهای  دوره ای از موسسات فعال در حوزه معلولین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

2,708 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>